بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1400/12/03 - 01:31
  • - تعداد بازدید: 19
  • - تعداد بازدیدکننده: 18
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان:

200 نخبه غیر ایرانی در کشور اقامت گرفتند

مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان، درباره حمایت از نخبگان غیر ایرانی، گفت: بیش از 450 نفر از متخصصان غیر ایرانی حاضر در کشور شناسایی و برای اقامت به کمیسیون ویژه اقامت و تسهیلات معرفی و بیش از 200 نفر از آنها موفق به دریافت حمایت مذکور شدند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ پرویز کرمی با اشاره به اینکه مهاجرت یکی از فرصت ها و تهدیدات جدی این روزهای کشورهای مهاجرفرست و مهاجرپذیر است، بیان کرد: پدیده‌ای که اگر به نحو مناسبی مدیریت شود می‌تواند برای کشورها منافع مالی و انسانی به همراه داشته باشد. ایران هم با توجه به همجواری با برخی کشورها یا جاذبه های مختلفی که دارد سالها است میزبان مهاجرانی از کشورهای مختلف است که برخی از آنها نخبگان علمی و دانشی هستند.

سخنگوی بنیاد ملی نخبگان در ادامه گفت: ایران نزدیک به ۴ دهه است که جمعیت بالایی از مهاجران را میزبانی می‌ کند. بسیاری از این مهاجران با وجود مشکلات زیادی که سر راه تحصیل و کسب و کارشان در ایران بود توانستند موفقیت‌ های بالایی کسب کنند و به عنوان نخبگان دانشی و تخصصی در ایران بمانند.

کرمی افزود: استفاده درست از این ظرفیت عظیم انسانی به دغدغه‌ ایبدل شده بود که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اجرای برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین‌ المللی به آن پاسخ داد و حمایت‌ های ویژه‌ ایرا برای متخصصان و کارآفرینان غیرایرانی در نظر گرفت. در قالب این برنامه مجموعه‌ ایاز خدمات و تسهیلات برای مهاجران نخبه و کارآفرین، تعریف شد که یکی از این تسهیلات، ارائه دفترچه اقامت ویژه‌ به مدت سه تا پنج سال است.

به گفته مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان، آنها می‌ توانند با داشتن دفترچه اقامت ویژه، به جز حق رای؛ از همه حقوق شهروندی در ایران برخوردار شوند.

کرمی ادامه داد: بر اساس آمارهای موجود؛ تاکنون از طریق سامانه برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان بین المللی iConnect. isti. ir بیش از ۴۵۰ نفر از متخصصان غیر ایرانی حاضر در کشور شناسایی و بیش از ۲۰۰ نفر از متقاضیان موفق به دریافت حمایت مذکور شدند.

وی همچنین بیان کرد: در این برنامه « حمایت‌ های پژوهشی و انگیزشی از نخبگان غیر ایرانی» ، « تسهیل فرآیندهای بروکراتیک برای اعطای خدمات پایه شهروندی به دارندگان کارت اقامت ویژه» ، « ایجاد انگیزه در مدیران بخش دولتی برای تسهیل موانع کسب و کار افراد خارجی» ، « اخذ مجوز کسب و کار و احداث مطب» و « تملک دارایی‌ ها» نیز تعریف شده است.

  • گروه خبری : SlideShow
  • کد خبر : 157130
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم