بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1400/12/26 - 14:14
  • - تعداد بازدید: 28
  • - تعداد بازدیدکننده: 27
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
وحید عامری سیاهوئی گفت:

یکی از اهداف بنیاد ملی نخبگان از اجرای برنامه های تکریم و نکوداشت؛ نشان دادن چراغ راهی برای مستعدان می باشد.

مراسم نکوداشت خواجه عطا باهدف شناساندن مسیر موفقیت این فرد اثرگذار در مبارزه با استعمار در تاریخ ایران به مستعدان به همت بنیاد نخبگان هرمزگان برگزار گردید.

مراسم نکوداشت خواجه عطا باهدف شناساندن مسیر موفقیت این فرد اثرگذار در مبارزه با استعمار در تاریخ ایران به مستعدان به همت بنیاد نخبگان هرمزگان برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان هرمزگان؛ مراسم نکوداشت خواجه عطا باهدف شناساندن مسیر موفقیت این فرد اثرگذار در مبارزه با استعمار در تاریخ ایران به مستعدان به همت بنیاد نخبگان هرمزگان روز پنج شنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۴۰۰ برگزار گردید.

وحید عامری سیاهوئی، رئیس بنیاد نخبگان هرمزگان گفت؛ رسالت بنیاد در خصوص برگزاری برنامه‌های تکریم دو جنبه کلی در نظر گرفته شده است؛ رسالت نخست آن، شناسایی و شناساندان شخصیت‌های اثرگذار از هر حیث چه در قدیم و چه در حال و دیگری مشاهدۀ نحوه طی کردن مسیر موفقیت و موانع زدایی جهت رسیدن به اهداف این افراد است که منجر به الگوسازی و معرفی قهرمانان به جامعه خواهد شد و چراغ راهی برای مسیر شکوفایی و تسریع فرآیند نخبه پروری مستعدان خواهد بود.

وی ادامه داد؛ در مستند تهیه شده از زندگی خواجه عطا، تصمیمات، ذکاوت، تدبیراندیشی  می‌اواتند الگوی مناسبی برای مستعدان جهت مسیر یابی در مقابل چالش‌ ها، تحریم‌ها و موانع باشد.

در ادامه رامین آذرمهر، محقق و پژوهشگر هرمزگانی ضمن تشکر از بنیاد ملی نخبگان جهت اقدامات ارزنده جهت الگوسازی سازی مشاهیر، گفت: در حفظ کشور عزیزمان ایران، قهرمانان به نامی بودند که با همت و جانفشانی برای این مرز و بوم خدمت رسانی کردند که تعدادی از این افراد ناشناخته ماندند که وظیفه محققین است که با بررسی دقیق منابع و تجزیه و تحلیل، چهره قهرمانان را به ایرانیان و جهانیان بشناسانند که از جمله این شخصیت ها، خواجه کمال الدین عطا می‌باشد.

وی خواجه عطا را با ذکر منابع معتبر از رجال قدرتمند و تاثیرگذار سده‌های نهم و دهم هجری قمری در خلیج فارس و اولین   قهرمان مبارزه با استعمار در تاریخ ایران  بوده که منصب نیابت سلطنت هرمز دانست  و اظهان نمود در وصف سلطنت هرمزی همین بس که حکومتی ۵۵۰ ساله داشته که در دنیا طی قرون این قدمت سلطنت بی‌سابقه بوده و از دل شاهنامه به عیاری در آمده است.

وی گفت در تدبیراندیشی و سیاستمداری خواجه عطا، اقدامی که بسیار درخسان و ستودنی است مبارزه با پرتغالی‌ها و مبارزه با آنان جهت عدم ورود به ایران از سمت خلیج فارس است در حالیکه که دولت مرکزی ایران، مقارن با آغاز حکومت شاه اسماعیل و  در حال درگیری با سایر دولت‌ ها از جمله عثمانی‌ ها بوده است

آذرمهر   آلبرکرک فرمانده ناوگان پرتغالی و خواجه عطا وزیر پادشاه هرموز را دو تن از شخصیت‌ های اصلی جنگ پرتغال با ایران می‌ داند بدلیل اینکه اولین کسی که آلبوکرک را شکست داد، خواجه عطا بود و همین موضوع باعث شد البوکرک تمام تلاش خود را در تخریب و تحریف شخصیت خواجه عطا کند و او را شخصیت غیر ایرانی بداند.

گفتنی است محلهٔ قدیمی و وسیع و تندیسی در شهرستان بندرعباس به نام ایشان وجود دارد.

در پایان مستند تهیه شده از اقدامات خواجه عطا پخش گردید و لینک دانلود مستند خواجه عطا به شرح زیر می‌باشد.

https://aparat.com/v/58pJk

 

  • گروه خبری : SlideShow,گفتگو
  • کد خبر : 157217
کلمات کلیدی
مدیر سایت
خبرنگار

مدیر سایت