بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/03/12 - 08:56
  • - تعداد بازدید: 7
  • - تعداد بازدیدکننده: 7
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
رییس بنیاد ملی نخبگان:

دغدغه اصلی کشور، اشتغال فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموختگان دانشگاهی است

رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: سال‌های گذشته شاید رویه مونتاژ و کارخانه داری پاسخگو بود چراکه کل کشور صد هزار دانشجو داشت و دغدغه اصلی اشتغال کارگری بود اما در دوران کنونی کشورمان بیش از ۴ و نیم میلیون دانشجو دارد و دغدغه اصلی کشور، اشتغال فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموختگان دانشگاهی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سورنا ستاریمعاون علمی و فناوری رییس جمهوری در رونمایی از تجهیزات الکترونیک و هوشمند ایران ساخت تولید شده توسط شرکت دانش بنیان تام، از  بایدها برای توسعه و تحول صنعت خودرو گفت و عنوان کرد: زحمات بسیاری انجام گرفته و مدیران شایسته ای برای تحقق صنعت خودرو تلاش کرده اند. اما برای تحول جدی در این حوزه می‌باید زمینه برای پیوند شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق به بخش های مختلف این صنعت فراهم شود و این موضوع با عزم و اراده مدیران صنعت خودرو ممکن خواهد بود.

ستاری، با تاکید بر این که تولید رقابتی، درآمدزا و اشتغال آفرین با گذار از کارخانه‌داری، به صنعت محقق می‌شود، ادامه داد:  گذار از کارخانه‌داری و مونتاژ به صاحب صنعت بودن، هنگامی محقق می‌شود که بتوانیم طراحی‌ها، توسعه‌ها و تولید را به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوران، در داخل کشور انجام دهیم. تمام صنایع موفق و پیشرفته، از چنین الگو و راهبردی پیروی می کنند. بنابراین با اشراف و احاطه به دانش و توانمندی طراحی، از ساختار کارخانه وارد یک ساختار صنعتی خواهیم شد.

رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: برای سال های گذشته شاید رویه مونتاژ و کارخانه داری پاسخ گو بود چراکه کل کشور صد هزار دانشجو داشت و دغدغه اصلی اشتغال کارگری بود اما در دوران کنونی کشورمان بیش از ۴ و نیم میلیون دانشجو دارد و دغدغه اصلی کشور، اشتغال فارغ التحصیلان و دانش آموختگان دانشگاهی است. برای این که حرکت به سمت صنعتی شدن، شتاب و سرعت بیش تری بگیرد، تنها راه استفاده از شرکت های دانش بنیان و خلاق است، باید از این ظرفیت علمی و دانشگاهی بهره برد.

ضرورت تغییر رویکرد و فرهنگ

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، مهم ترین لازمه توسعه، را ترویج فرهنگ آن دانست و گفت: اگر فرهنگ تحول به سوی صنعت در مجموعه های خودروساز نهادینه شود، قطعا شاهد تحول و تحقق صنعتی شدن حوزه خودرو خواهیم بود.

ستاری، با تاکید بر پیوند مراکز نوآوری با صنایع بزرگ برای رسوخ فناوری و رقابت پذیری بیش‌تر گفت: از ساختار فکری اداری، نوآوری حاصل نمی شود و برای رسوخ نوآوری به حوزه خودرو، باید تعامل با شرکت های دانش بنیان و فناور خارج از مجموعه های دولتی و شرکت‌های بزرگ، از طریق شتابدهنده ها بیشتر شود.

وی افزود: برای این که شیوه نوآورانه‌ای را با ایران خودرو آغاز کنیم و این فرهنگ و رویکرد را در ایران خودرو رسوخ دهیم، از فعالیت شرکت جامع تحقیق و توسعه فناوری های خودرو (جتکو) حمایت کردیم و با وجود این که تغییر مسیر به سوی نوآوری محوری دشواری های خاص خود را دارد، اما گام های خوبی توسط ایران خودرو برداشته شده است. به هر میزان که مجموعه بزرگ ایران خودرو آمادگی داشته باشد از ورود نوآوری ها به این حوزه حمایت می کنیم.

پژوهش محصول محور و نقش بخش خصوصی

ستاری با اشاره به این‌که برای توسعه محصول، این شرکت‌های دانش بنیان هستند که می توانند نوآوری را به خطوط تولید وارد کنند، ادامه داد: حوزه پژوهش‌های پایه و توسعه دانش، دانشگاه ها می توانند نقش آفرینی خوبی داشته باشند.

وی افزود: با توجه به ظرفیت بالای سرمایه انسانی موجود در کشور، ایران و زیرساخت های موجود در صنعت خودروسازی کشور، پیوند شرکت های دانش‌بنیان با این حوزه، می تواند نوآوری را در چرخه تولید قرار دهد و هوشمندی را به ارمغان بیاورد. الان شرکت های دانش بنیان خوبی داریم که در حوزه های مرتبط با خودرو از مواد، فناوری اطلاعات و ارتباطات، هوش مصنوعی، الکترونیک و راهبری فعالیت می کنند که بهره مندی صنعت خودرو از توانمندی آن‌ها، می تواند تحولی جدی را در این حوزه رقم بزند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با تاکید بر این که پژوهش محصول‌محور و کارآمد ماحصل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این حوزه است ادامه داد: تولید محصولی نوآور، رقابتی و کارا با سرمایه گذاری بخش خصوصی روی پژوهش امکان پذیر می شود و دولت و صنایع دولتی‌، مجری پژوهش‌‌های محصول محور نیستند بلکه این کار می‌باید با استفاده از پلی ارتباطی تحت عنوان مراکز نوآوری و شتاب‌دهنده‌‌های فناوری که ایده‌های نوآورانه را به صنعت پیوند می زنند، تحقق بیابد.

بومی سازی قطعات الکترونیک خودرو

یکی از بردهای برق شبکه الکترونیک خودرو تحت عنوان BCM با طراحی و دانش بومی در داخل کشور تولید و به مرحله توسعه نهایی رسیده است و تا نیمه دوم سال ۱۴۰۱ به تولید قطعی خواهد رسید که کاهش هزینه ۱۰۰ دلاری برای هر قطعه را به دنبال خواهد داشت.

با تولید این قطعات، تمامی مجموعه قطعات الکترونیکی خودرو یکپارچه خواهد شد و از تولیدات ایران ساخت خواهد بود. به طوری که توانمندی در ارتقا و طراحی را به ارمغان خواهد آورد.

شرکت دانش بنیان تام ایران خودرو، در مسیر کسب توسعه دانش فنی صنعت خودرو حرکت خود را آغاز کرد و اکنون در مسیر توسعه دانش فنی خودرو و مهندسی و داخلی تجهیزات در صنعت خودرو فعالیت دارد.

برای توسعه صنعت تولید و داخلی سازی از ظرفیت شرکت های دانش بنیان استفاده شده است و به عنوان محل اتصال محل تولید دانش و مصرف دانش شده است.

در حوزه سیستم برق الکترونیک، توسعه فناوری و تولید سامانه های هوشمند ناوبری، سیستم های کمک راننده و اتصال پذیری در دستور کار  شرکت‌های دانش بنیان قرار گرفته است.

شرکت دانش‌بنیان تام ایران خودرو، همچنین در قسمت BCM و ACM و ICN و اتصال پذیری و هوشمندسازی گام برداشته است و فناوری هایی چون سیستم نقطه کور، ترمز اضطراری را با شرکت های دانش بنیان خارج از شرکت توسعه می دهد.

این مجموعه دانش بنیان با همکاری سایر شرکت های دانش بنیان، ستاد حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه بومی سازی قطعات خودرو از جمله توسعه فناوری الکترونیک خودرو، توسعه ماژول‌های هوشمندسازی، با سایر شرکت‌های دانش بنیان همکاری دارد.

رونمایی از دستاوردهای لیزر و فتونیک؛ ستاری: تولید ایران‌ساخت با ایجاد زیست‌بوم شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق رونق گرفته است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از تازه ترین دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق حوزه لیزر، اپتیک و فتونیک رونمایی و بازدید کردند.

 

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در آیین رونمایی از دستاوردهای مرکز نوآوری لیزر گفت: هزینه‌ها برای فناورانی که می‌خواهند در حوزه لیزر، اپتیک و  فتونیک فعالیت کنند بسیار بالا است و این شرکت‌ها نیازمند تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته، حمایت های مالی و مشاوره هستند. این مرکز نوآوری می تواند با ارائه امکانات، زیرساخت‌ها و خدمات لازم، زمینه ساز توسعه محصولات دانش‌بنیان ایران ساخت در حوزه لیزر شوند.

ستاری ادامه داد: شرکت هایی که در حوزه تجهیزات پزشکی، صنعت ساختمان، فناوری اطلاعات و سایر حوزه ها کار می‌کنند متقاضی و مخاطب محصولات خروجی این شتاب دهنده و مرکز نوآوری هستند.

ارایه ایده های تخصصی تا بازار

مرکز نوآوری لیزر، در قالب شتاب‌دهنده تخصصی لیزرپورت، حمایت از فناوری‌ و نوآوری در حوزه‌هایی لیزر، اپتیک و فتونیک را در دستور کار دارد. این مرکز نوآوری، ضمن حمایت‌های زیرساختی، مشاوره تخصصی، فضای استقرار، حمایت‌های مالی و  زمینه را برای ایجاد شرکت های فناور و دانش بنیان لیزر فراهم می کند.

با توجه به هزینه های بالای تجهیزات پیشرفته لیزر، ضرورت حمایت از فعالان فناور را ایجاب می کند و بر همین اساس این مرکز نوآوری، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایده‌های نوآورانه پس از ارائه به این مرکز نوآوری، داوری شده و پس از پذیرش، از خدمات استقرار، تجهیزات آزمایشگاهی، حمایت مالی، مشاوره ای و بازار از مرحله ایده تا تولید محصول اولیه بهره می برند.

برخی از شرکت‌های مستقر در مرکز نوآوری لیزر، محصولات حوزه طیف سنجی، دسته بندی، شناسایی عناصر به کمک لیزر، لرزه نگارهای لیزری، آنژیوگرافی حین عمل به صورت غیر تهاجمی و عدم تماس با بدن بیمار،  سامانه نوردهی مصنوعی محصولات زراعی، با قابلیت کنترل طیف اپتیکی نوردهی کامل در محدوده فرابنفش و فروسرخ و دستگاه تعیین جنسیت تخم مرغ که ایران را در شمار سه کشور دارنده این فناوری است و تلفات جوجه ها را کاهش می‌دهد، تولید کرده اند.

  • گروه خبری : گروه های مطالب,SlideShow
  • کد خبر : 158420
کلمات کلیدی
مدیر سایت
خبرنگار

مدیر سایت

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید