جمعه 28 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نشست خبری جشنواره منطقه ای اختراعات و ابتکارات رویش خلیج فارس با حضور مسئولین این جشنواره و اصحاب رسانه در بنیاد نخبگان استان صبح امروز سه شنبه برگزار شد.

رئیس بنیاد نخبگان استان هرمزگان گفت: هدف از برگزاری جشنواره رویش رونق بخشیدن به  فضای ابتکار، نوآوری، خلاقیت، نوگرایی، نوزایی، علم‌آفرینی و ثروت‌آفرینی در راستای حرکت از اقتصاد متکی به منابع پایه و خام به سمت اقتصاد نوآور، خلاق و دانش محور است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان هرمزگان، داود صمصام پور رئیس بنیاد نخبگان استان هرمزگان و رئیس جشنواره ، پیش از ظهر امروز(روز سه شنبه مورخ 05/10/96) در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: بنیاد ملی نخبگان امسال هشت جشنواره اختراعات و ابتکارات رویش را به صورت منطقه ای برگزار می‌کند که جشنواره منطقه‌ای اختراعات و ابتکارات رویش خلیج فارس بعنوان آخرین جشنواره در سال جاری با حضور استان‌های جنوب کشور(هرمزگان، فارس، خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بور احمد)در  روزهای 2 و 3 اسفندماه به میزبانی بنیاد نخبگان استان هرمزگان برگزار می‌شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان افزود: هدف از برگزاری این جشنواره رونق بخشیدن به  فضای ابتکار، نوآوری، خلاقیت، نوگرایی، نوزایی، علم آفرینی و ثروت‌آفرینی در راستای حرکت از اقتصاد متکی به منابع پابه و خام به سمت اقتصاد نوآور، خلاق و دانش محوراست و نیز شناسایی اختراعات جدید با قابلیت تجاری‌سازی، فراهم نمودن زمینه برای تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا، ارتقای تولیدات دانش‌بنیان، ایجاد اشتغال برای جوانان و نخبگان و ایجاد انگیزه برای فعالیت در حوزه‌های دانش‌‌بنیان، ایجاد روحیه اعتماد به نفس، روحیه خود باوری و روحیه ما می توانیم است.

وی اشاره نمود که این جشنواره نه تنها یک رویداد علمی و فناوری است بلکه یک رویداد فرهنگی در حوزه علم و فناوری در پهنه جنوب کشور می باشد.

صمصام پور گفت: ثبت نام جشنواره از سوم دی‌ماه آغاز شده و تا هشتم بهمن ماه ادامه دارد و 20 درصد از ظرفیت جشنواره به شرکت‌کنندگان از سایر استان‌های کشور اختصاص یافته است که افراد علاقه‌مند برای حضور در این جشنواره می‌توانند با مراجعه به تارنمای بنیاد نخبگان هرمزگان (hormoz.bmn.ir)در این جشنواره ثبت‌نام کنند. وی در مورد شرایط اعضای شرکت‌کننده، گفت: اختراع‌هایی که بیش از سه سال از تاریخ ثبت آنها در اداره ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی کشور نگذشته باشد، می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند که پس از ارزیابی اولیه طرح اختراع به صورت غیرحضوری، تعدادی به مرحله‌پایانی جهت داوری نهایی و ارائه حضوری در جشنواره راه می یابند.

رییس بنیاد نخبگان استان در مورد معیارهای ارزشیابی اختراعات، تصریح کرد: علاوه بر مبانی علمی و فناورانه اختراع، میزان تازگی و طول عمر فناوری، کاربردی بودن و قابلیت تجاری سازی و ارزش افزوده اقتصادی از مهمترین شاخص‌های ارزیابی اختراع محسوب می شود.

صمصام پور گفت: اختراعاتی که در این جشنواره برگزیده شوند به عنوان اختراع نوپدید( سطح 3) محسوب شده و به منظور تهیه و تدوین طرح کسب و کار و تدوین نسخه تجاری سازی اختراع و نیز تکمیل طرح اختراع(بهینه سازی یا نمونه سازی کارگاهی)تسهیلاتی در راستای توانمندسازی مخترعین برگزیده در اختیار نهادهای توانمند ساز قرار می گیرد و همچنین جایزه نقدی و سایر تسهیلات دیگر مطابق آیین نامه به برگزیدگان اعطا می شوند.

رییس بنیاد نخبگان استان در مورد اختراعات سطح دو، اظهار کرد: مخترعینی که بتوانند شرکتی در راستای تولید صنعتی اختراع خود راه‌اندازی کرده و مسیر توانمندسازی را با موفقیت طی کنند به عنوان مخترع سطح دو شناخته شده و از تسهیلات مربوطه بهره مند می گردند.

ایشان با اشاره به اختراع‌های سطح یک، افزود: از میان اختراعات نورست(سطح 2)، که موفق به تولید نیمه صنعتی اختراع شده اند و بیشترین امتیاز مطابق معیارهای شناسایی اختراع نوشکفته(سطح1)آیین نامه مربوطه را کسب کنند به عنوان مخترع سطح 1 یا نوشکفته شناخته می شوند.

 

تاریخ انتشار : 1396/10/05
کد : 25
تعداد بازدید: 301

     تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد.
آدرس: هرمزگان - بندرعباس - انتهای رسالت شمالی - چهار راه بصیرت- بلوار افروز شهابی پور- بنیاد نخبگان استان هرمزگان

کد پستی: 79197-74741